Budowa marki w dzisiejszym świecie

CO ZROBIĆ ABY MOJA FIRMA SIĘ WYRÓŻNIAŁA

Nowoczesny marketing

Jak stworzyć w dzisiejszych czasach dobrą markę? Na pewno takie pytanie zadają sobie ludzie, głowiący się nad zagadnieniami marek w agencjach reklamowych. Chociaż dzisiejszy świat marketingu pędzi bardzo szybko do przodu, to jednak niektóre standardy obowiązują już od wielu lat. Bardzo dużo ludzi nadal używa podziału na marketing ATL ( above the line ) i BTL (below the line) i chociaż przez wielu, taki podział może wydać się archaiczny, to jednak nadal takie słownictwo często jest używane w branży. Marketing ATL, czyli taki który trafia do ludzi w sposób masowy i wielu z odbiorców nie jest celem tego przekazu oraz BTL, czyli taki bardziej skoncentrowany na celu, bardziej personalny. Czy jednak w dobie internetu nadal możemy tak łatwo dzielić sposoby reklamy? Do jakiego z tych dwóch sposobów zaliczyć wysyłanie maili reklamowych, sposobu który jest spersonalizowany i masowy jednocześnie? Wielu głowi się nad tego typu zagadnieniami i na pewno klasyczne definicje mają duży problem z opisywaniem bardzo szybko zmieniającego się świata.

Sposobów na komunikację z klientem jest coraz więcej i co za tym idzie coraz bardziej problematyczna jest uniwersalna klasyfikacja. Social media, które wywróciły do góry nogami pojmowanie reklamy przez wielu ludzi to przecież tylko kilka ostatnich lat. Kto na tym traci, a kto zyskuje? Na pewno trudno jest jednoznacznie to określić, jednak jedno jest pewne: agencje reklamowe, graficy i stratedzy muszą bardzo szybko dostosowywać się do nowych czasów i do coraz większych wymagań klientów, którzy przyzwyczajeni są przecież do wszystkiego „na teraz”. Coraz popularniejsze i bardziej pożądane w agencjach są stanowiska, które wymagają nowych umiejętności, jak: social media specialist, czy user interface designer, a coraz więcej ludzi prześciga się w odgadywaniu tego, co może stać się najważniejsze dla klienta.

Identyfikacja wizualna

Nadal przez wielu uważane za  podstawowe narzędzie na zbudowanie wizerunku marki. Są to wszystkie elementy, które budują naszą relację z otoczeniem, w taki sposób, aby marka została w świadomości klientów jak najdłużej. Na identyfikacje wizualną firmy,  składa się bardzo wiele elementów, jednak najbardziej podstawowymi są nazwa firmy i logo. Nazwa powinna kojarzyć się łatwo z działalnością, a także łatwo zapadać w pamięć. Ważne jest też, aby nazwa była łatwa i nie zmieniała się ze zbiegiem czasu, musi stanowić ona jasny punkt odniesienia do naszych produktów. Logo jako znak graficzny powinno bezbłędnie zidentyfikować naszą markę i odróżnić ją od konkurencji w bardzo klarowny sposób. Znak powinien w prosty sposób nawiązywać do nazwy, tak aby wzbudzać w kliencie dobre emocje  i kojarzyć dobre wartości z naszą marką, a jednocześnie być bardzo prosty i czytelny.

Jak stworzyć dobre logo, które zostanie zaakceptowane przez firmę i będzie znakiem tej marki przez długi czas? Na pewno potrzeba do tego dobrego grafika, z głową pełną pomysłów i programu wektorowego. Proces tworzenia logo może być bardzo długi i mało owocny, jednak gdy zobaczymy już ten upragniony znak, to wtedy od razu wiadomo, że energia i środki poświęcone na ten cel nie poszły na marne. Logo jest niezwykle ważne jako identyfikacja i jest bardzo ważnym czynnikiem w sukcesie firmy. Wystarczy pomyśleć tylko o masowych gigantach i jak znaki graficzne tych korporacji wpływają na masową świadomość ludzi.

Inne składniki identyfikacji to:

Kolor związany z naszą marką. Pozwala nam wzbudzać pożądane emocje w odbiorcy, a także silnie wpływa na skojarzenia,

Czcionki jakie są używane w tekstach związanych z marką. Poprzez odpowiednio dobraną topografię nasza firma może zostać jako bardziej nowoczesna, czy bardziej tradycyjna, a świadomość tego, jaką czcionka może mieć wpływ na odbiorcę, daje nam potężne narzędzie marketingowe.

Druki firmowe (papier firmowy, koperty, teczki, wizytówki, wzory dokumentów – jeden uniwersalny styl pozwala nam łatwo skojarzyć dokumenty z naszą firmą, a także przedstawia dobre wartości odbiorcy, takie jak spójność i konsekwencja.

Inne elementy, takie jak: plakietki pracowników, wystrój firmy czy pieczątki.

Ile zapłacić?

Czy projektowanie powyższych elementów jest drogie? Ile można zapłacić aby mieć dostęp do świetnego marketingu?  Łatwo można znaleźć już grafików, którzy są w stanie wykonać logo dla naszej firmy już od 400 zł, jednak duże firmy za swój znak są w stanie zapłacić nawet po kilka tysięcy. Pokazuje to tylko, jak bardzo istotną grą jest walka o dobrą wizualizacje produktu i przekonuje ludzi o wielkiej wadze takich projektów graficznych.

Na pewno agencje reklamowe pełnią w dzisiejszych czasach ogromną rolę i wiele danych pokazuje, że coraz więcej młodych ludzi pracuje lub kiedyś pracowało w podobnym środowisku, w ten czy inny sposób związanym z takimi sektorami. Co pokaże przyszłość? Elektroniczny świat pędzi do przodu niezwykle szybko i nikt nie wie jaki trend pojawi się za parę lat. Cokolwiek to będzie, to na pewno stanie się to szybciej niż większości z nas się to wydaje.

Powrót